← powrót

News

Wystawa „CON MOTIVO” Elżbiety Terlikowskiej

Wystawa Archiwalna

Do grona artystów współpracujących z Food Art Gallery dołączyła Elżbieta Terlikowska – znana wrocławska malarka oraz scenografka i kostiumolog. Jej dzieła – zarówno obrazy, jak i kostiumy – zdobyły wiele prestiżowych nagród, w Polsce i za granicą. Prace artystki z nowego cyklu pod tytułem „Con motivo” można oglądać od początku lutego w Food Art Gallery.

Elżbieta Terlikowska, wśród przyjaciół znana jako Lalka, z pewnością jest jedną z najbardziej oryginalnych postaci wrocławskiego świata artystycznego. Zasłynęła głównie jako scenografka i kostiumolog. Podczas swojej współpracy z licznymi polskimi i zagranicznymi teatrami (m.in. w Strasbourgu, Berlinie, Rzymie czy Istambule) zrealizowała ponad sto projektów kostiumów i scenografii. Jednak teatr to nie jedyna fascynacja Lalki Terlikowskiej. Od licealnych lat jej pasją jest również malarstwo. Artystka nie lubi ograniczać swojej wyobraźni, a jej twórczości nie da się jednoznacznie przyporządkować do żadnego nurtu artystycznego. Niepowtarzalny styl Terlikowskiej można dostrzec w wyjątkowej dbałości o detal oraz mrocznym i tajemniczym klimacie tworzonych przez nią obrazów. W swoich pracach często przedstawia kobiece postacie, ozdobione licznymi ornamentami i drobiazgami znalezionymi na pchlim targu. W efekcie powstają intrygujące, wielowarstwowe kolaże.

Przy tworzeniu swoich licznych projektów – czy to teatralnych, czy malarskich – Terlikowską zadowala wyłącznie perfekcja. Nie dziwi zatem, że artystka zdobyła liczne nagrody. W 2014 roku otrzymała Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” – prestiżowe odznaczenie, honorujące wybitne zasługi na polu kultury, nadawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Lokalnie została doceniona Nagrodą Miasta Wrocławia za całokształt twórczości. Zdobyła również uznanie na szczeblu międzynarodowym. Jej kostium do dramatu „Stara kobieta wysiaduje” został uhonorowany prestiżową nagrodą Quadriennale w Pradze. Rangę tego wyróżnienia w środowisku teatralnym można porównać do filmowych Oscarów. Otrzymała również Nagrodę Dziennikarzy za najciekawszą ekspozycję malarską roku w Hannover. Jednak sama artystka nie prowadzi dokładnego spisu zdobytych nagród czy choćby zrealizowanych wystaw. Twierdzi bowiem, że nie ma to aż tak wielkiego znaczenia.

Katalog wystawy

Galeria prowadzi sprzedaż prezentowanych prac.

OTWARTE: wt. – pt. 12:00 – 22:00
sob. 14:00 – 22:00
niedz. 12:00 – 20:00

Food Art Gallery
ul. Księcia Witolda 1
50-202 Wrocław

https://www.facebook.com/foodartgallery

Con_Motivo Con_Motivo_wystawa


Info