← powrót

Wystawy

Edyta Duduś „Portrety Życia”

Wystawa Archiwalna

Edyta Duduś – Absolwentka Wydziału Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu (Studia I-go stopnia). Skupia się na malarstwie sztalugowym oraz video. W swojej twórczości zajmuje się człowiekiem, uwikłanym w określoną sytuację i emocje. Interesuje ją świat intymnych przeżyć jednostki. Silna jest u niej potrzeba, by jedynie sugerować temat i unikać komunikacji wprost.

Wystawy i wyróżnienia: Mediations Biennale Inn., Poznań 2014 r.; Wyróżnienie w konkursie Postawy II edycja Wrocław 2014 r.; Finalistka 2,3 i 5 rundy międzynarodowego konkursu ArtSlant, USA, 2014 r.; III Międzynarodowa Wystawa Sztuki w Nyiracsad, Węgry, 2014 r.; Prix de Peinture 2013, Paryż; Strangers in Paradise, Amsterdam, 2013 r.; Finalistka konkursu Postawy I edycja, Wrocław, 2013 r.; Dwukrotne wyróżnienie obrazu przez kurator Galerii Saatchi Art Rebeccę Wilson, 2013 r. Prace artystki znajdują się w kolekcjach prywatnych i firmowych, w kraju oraz za granicą.
www.edytadudus.com

Strzępy, migawki, odpryski zdarzeń, zamazane kadry – nieostre i nie dokładne, ślady: jakaś postać, kawałek bruku, wnętrze o zmierzchu, scena na tarasie, w parku… – nie wiadomo, echo czyjejś obecności w nieodgadnionym miejscu i czasie. Taka jest prawda o meandrach naszej kapryśnej pamięci przesączonej i zniekształconej przez filtr emocji i zwodniczej wyobraźni. O takiej niezafałszowanej prawdzie o nas i przemijaniu, o rzeczywistości, czy raczej tym, co po niej pozostaje opowiada nam w swojej twórczości, w swoich najnowszych i w pełni już dojrzałych cyklach obrazów Edyta Duduś.Jej twórczość to zapis emocji wywołanych przez zdarzenia, sytuacje psychologiczne wybiórczo i subiektywnie zarejestrowane i zapisane w formie ascetycznych obrazów, w których to co realne staje się rodzajem snu, mirażu. Poetyka hipnotycznych wizji, niedopowiedzeń, zamgleń i zamyśleń jest immanentną cechą tej artystki, przejawiała się już we wcześniejszych, bardzo prywatnych i oszczędnych w wyrazie rysunkowych cyklach prac tworzonych do fragmentów prozy Olgi Tokarczuk i cyklu małych szkiców okien jako bram do innych wymiarów, jako symbolicznych portretów miejsc i nastrojów, bo Edyta ze swoją wyrazistą skłonnością do psychologizowania również coraz lepiej portretuje nastrój, klimat, aurę miejsc i sytuacji o których opowiada. Jako jej nauczyciel z niekłamaną satysfakcją obserwuję od paru lat proces rozwoju tej bardzo mi bliskiej, intrygującej, ciekawej indywidualności i wierzę, że Edyta na długo zachowa tą skłonność do zadumań i zamyśleń, do refleksji nad Światem i naturą człowieka i z coraz większą intensywnością będzie nam o tym opowiadała.

Prof. Janusz Jaroszewski o twórczości Edyty Duduś

Zobacz całą wystawę

Edyta Dudus_Spojrzenie_w_przyszlosc


Info