← powrót

News

Rzeźba kury Julii Curyło w Food Art Gallery

Wystawa otwarta

W Food Art Gallery chcemy cały czas zapoznawać naszych gości z różnymi obliczami twórczości polskich artystów, dlatego wraz z Galerią Miejską uczestniczymy w projekcie otwartej wystawy rzeźb uznanej warszawskiej artystki Julii Curyło.

Instalacja obejmuje kilka punktów w przestrzeni miejskiej i składa się z rzeźb kur, będących nowoczesną i groteskową formą wystawy malarstwa „kobiecego”.
Kury, w dużym formacie wykonane z metalu wypełnionego powietrzem, pokryte są nadrukiem przedstawiającym najciekawsze zjawiska sztuki kobiecej i feministycznej zarówno w Polsce jak i na świecie.

Forma kury została zastosowana w związku z powszechnym użyciem frazeologizmu „kura domowa” na określenie kobiety, której rola sprowadza się do zajmowania się gospodarstwem domowym. Artystka poprzez naniesienie na Kury przedstawień sztuki „kobiecej”, zamienia je w „kury ozdobne” – naznaczone sztuką. Potęguje to kontrast między sztuką – przejawem kultury wysokiej a „kurą domową”, schematycznie przypisywaną kobiecie rolą, a także zwraca uwagę na inną kwestię – stereotypowego uznawania sztuki kobiet właśnie za ozdobną, dekoracyjną, ładną i łatwą w odbiorze, czemu w sposób oczywisty przeczą fragmenty prac – często niepokojących, niełatwych i wymagających

Julia Curyło wybrała prace artystek, które w jakiś sposób przyczyniły się do złamania przypisywanych im schematów i obowiązków oraz bez obaw mówiły o problemach kobiet. Model kury, który można od początku kwietnia oglądać w Food Art Gallery, jest zainspirowany postacią Yoko Ono. Jest to jedna z czterech rzeźb, które stanęły w przestrzeni miejskiej Wrocławia (pozostałe znalazły się w Hotel Monopol, Centrum Kongresowe Hala Stulecia oraz Zamek Topacz).

Julia Curyło – warszawska artystka, jest autorką wielu obrazów oraz instalacji prezentowanych w przestrzeni publicznej miasta. Twórczość Julii Curyło wielokrotnie doceniano w formie wielu nagród i nominacji, w tym m.in., Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010), nagrody specjalnej Galerii Miejskiej BWA w Bydgoszczy (2010), nominacji do prestiżowej nagrody 10. Konkursu im. Gepperta (2011) czy magazynu Arteon (2012). Warto też wspomnieć, że w 2012 roku Julia Curyło znalazła się w pierwszej piętnastce rankingu najbardziej znaczących młodych artystów – Kompas Młodej Sztuki.

Rzezba-kury-Julii-Curylo Rzezba-kury-Julii-Curylo-2


Info