← powrót

News

Wystawa grafik – Marianna Stuhr

Nowa Wystawa

Food Art Gallery ma przyjemność zaprezentować kolejną artystyczną odsłonę. Tym razem, zaproszenie do współpracy przyjęła Marianna Stuhr, która w Food Art Gallery przedstawia cykl minimalistycznych grafik, będących poetycką podróżą, której źródłem jest pejzaż Sahary.

BIO | MARIANNA STUHR

marianna,portret.2015Artystka grafik, absolwentka krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz Studiów Doktoranckich na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jest laureatką nagród oraz stypendiów w kraju i zagranicą, min. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Kościuszkowskiej, Narodowego Centrum Kultury. Jej prace znajdują się w prywatnych kolekcjach i wielu uznanych galeriach sztuki współczesnej. Swoją sztukę traktuje jako poszukiwanie równowagi między tradycją a nowoczesnością. Odnajdywanie tego balansu jest stałym elementem w pracach Marianny Stuhr, która łączy współczesną ekspresję z technikami czasu minionego, opowiadając osobistą, często intymną opowieść. Artystka poświęca wiele czasu na realizację marzenia o dochodzeniu do perfekcji, pracując z najlepszymi w dziedzinie grafiki warsztatowej. W jej pracach zawsze odnaleźć można element stałości ukryty pod welonem pozornego chaosu i mnogości elementów.

PROJEKT ERG

To poetycka podróż, próba odnalezienia piękna w miejscach i rzeczach na pozór odległych. Punktem wyjścia jest pejzaż. Sahara, Wielka Pustynia Słona – miejsca dość odległe fizycznie, łączą się we wspólnocie formy i wyrazu poprzez charakterystyczną ascetyczność krajobrazu. Od wstępnych rozważań na temat linii, przestrzeni, Marianna Stuhr przechodzi do analizy form ukrytych, wyrastających na styku dwóch światów. Jak twierdzi autorka projektu, w bezkresie pustyni zaciera się granica pomiędzy widzialnym i niewidzialnym, a co za tym idzie – pomiędzy żywym i nieożywionym, realnym a wymyślonym. Projekt Erg to nie tylko „formacje skalne, faktury i kształty skał “, to kolorowe miraże, przenikające się linie horyzontu, liczne multiplikacje i wariacje formy, która domaga się utrwalenia. Pejzaż jest pretekstem, w rzeczywistości chodzi o podróż – nie tylko w przestrzeni, ale też w czasie.

Check in. Bagaże spakowane, ale nie mamy pewności. Dotrzemy na miejsce lub zagubimy się po drodze. Czego w istocie szukamy? Prace graficzne Marianny Stuhr to opowieści o pejzażu zgubionym

i odnalezionym, wizje miejsc, gdzie niebo i ziemia są oddzielone zaledwie lekką linią, a przestrzeń pozornie pustą wypełniają nasze sny i marzenia. Temu służy, jak mówi sama autorka, zastosowanie prostych środków wypowiedzi artystycznej, odrzucenie narracji na rzecz poszukiwania czystej formy.

Niektóre miraże stwarzamy sami, w innych przypadkach po prostu pozwalamy rzeczom dziać się, wychodząc im niejako naprzeciw. I tak jest może najszczęśliwiej dla artysty.

Chciałoby się powtórzyć za Markiem Twain’em:

„Opuść bezpieczną przystań.„Złap w żagle pomyślne wiatry.
Podróżuj, śnij, odkrywaj.

Błażej Ostoja Lniski

Więcej o wystawie

Marianna_Stuhr_3 Marianna_Stuhr_2


Info